Previous awardsPrevious awards

 

2012 Awards

Composers
Steve Beresford, Eliza Carthy, Edmund Finnis

Visual Arts
Ed Atkins, Pavel Buchler, Andy Holden, Elizabeth Price, Lis Rhodes

2011 Awards

Composers
John Butcher, Larry Goves, Matt Rogers

Visual Arts
Janice Kerbel, Amalia Pica, John Smith, Sue Tompkins, Rose Wylie

2010 Awards

Composers
David Fennessy, Anna Meredith, Jason Yarde

Visual Arts
Angela de la Cruz, Luke Fowler, Christina Mackie, Ben Rivers, Lindsay Seers

2009 Awards 

Composers
Chris Batchelor, Tansy Davies, Philip Jeck

Visual Arts
Marc Camille Chaimowicz, Mark Dean, Melanie Gilligan, Seamus Harahan, Mary Redmond

2008 Awards 

Composers
Emily Howard, Evan Parker, Janek Schaefer

Visual Arts
Duncan Campbell, Marcus Coates, Simon Martin, Terry Smith, Alison Wilding

2007 Awards

Composers
Iain Ballamy, Luke Bedford, Jonathan Lloyd

Visual Arts
Claire Barclay, Phyllida Barlow, Michael Fullerton, Ryan Gander, Mark Leckey

2006 Awards

Visual Arts
Gerard Byrne, Gareth Jones, Gustav Metzger, Horace Ové, Olivia Plender

2005 Awards

Visual Arts
Clio Barnard, Ian Breakwell, Jacqueline Donachie, Factotum, Michael Landy

2004 Awards

Visual Arts
Tomma Abts, Roderick Buchanan, Graham Gussin, Lucy Gunning, Bedwyr Williams

2003 Awards

Visual Arts
Martin Boyce, Siobhán Hapaska, Nick Relph and Oliver Payne, Giorgio Sadotti, Cathy Wilkes

2002 Awards

Visual Arts
Bank, David Burrows, Adam Chodzko, Ceal Floyer, Richard Wilson

2001 Awards

Visual Arts
Breda Beban, Brian Catling, Phil Collins, Jeremy Deller, Mike Nelson

2000 Awards

Visual Arts
Philippe Bradshaw, Jim Lambie, Hilary Lloyd, Hew Locke, Paul Noble

1999 Awards

Visual Arts
Zarina Bhimji, Juan Cruz, Rose English, Anya Gallacio, Simon Starling

1998 Awards

Visual Arts
Brighid Lowe, Yinka Shonibare, Ross Sinclair, Gary Stevens, Richard Wright

1997 Awards

Poets
John Agard, Roy Fisher, Kathleen Jamie, Elizabeth Jennings, Barry MacSweeney

1996 Awards

Visual Arts (Sculpture and Installation)
Eric Bainbridge, Stefan Gec, Lucia Nogueira, Donald Rodney, Daphne Wright

1995 Awards

Choreographers
Javier de Frutos, Alision Murray, Wendy Houstoun, Jamie Watton and Fiona Edwards, Pit Fong Loh

1994 Awards

Composers
Sally Beamish, Simon Holt, Paul Newland, David Sawer, Andrew Simpson